logo
WCZYTYWANIE...

Mediao nas w mediach

Akademia ogrodnika

"GABIONY"

ODCINEK DO ZOBACZENIA POD LINKIEM:

https://player.pl/programy-online/akademia-ogrodnika-odcinki,3644/odcinek-34,gabiony,S02E34,73242.html

 "W ogrodach coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje z siatek metalowych wypełnionych kamieniami czyli gabiony.
W ogrodach coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje z siatek metalowych wypełnionych kamieniami czyli gabiony. Sprawdzają się one jako ściany oporowe przy dużych różnicach wysokości terenu. Woda spływająca ze skarpy może swobodnie przepływać przez kamienie, dzięki czemu nie trzeba budować specjalnego odwodnienia dla muru. Gabiony często wykorzystywane są również jako ogrodzenia, osłony śmietników czy elementy architektoniczne w ogrodzie. Jak tworzy się tego typu konstrukcje? Wyjaśnia to Leszek Jurecki - ogrodniki projektant, który często stosuje gabiony w wykonywanych przez siebie ogrodach. Najpierw wykonuje się wykop na ok. 1 m, w który wlewa się fundament. W nim mocuje się słupy stabilizujące gabion. Później składa się panele gabionowe i skręca je nierdzewnymi śrubami. Potem całość spina się jeszcze specjalnymi klamrami – to zapobiega zniekształcaniu gabionu po wypełnieniu. Dopiero później zasypuje się całość kamieniami. W praktyce jednak kamieni się nie wsypuje, a starannie je układa, licem do frontu gabionu.
Po napełnieniu konstrukcji kamieniami. należy od góry założyć siatkę spinającą konstrukcję. A jeżeli ziemia będzie stykać się z gabionem, trzeba od strony gruntu ułożyć włókninę filtrującą."

GALERIA

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.